7 Eylül

Kumpası meclise taşıdı

Kumpası meclise taşıdı
18 views
16 Mayıs 2019 - 8:17

Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesinde ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma ve sahtecilik suçlamasıyla yargılanan 17 FETÖ sanığın davasında sanık Erkan Karaaslan’ın, “bazı bakanların Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu aleyhinde konuşması halinde cezaevinden çıkarılacağını teklif ettikleri” iddiaları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Erkan Karaaslan’ın iddialarını TBMM’ye taşıdı. Bülbül, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Sanık Karaaslan’ın iddiaları doğru ise, devlet hükümet eliyle siyasete alet edilmiş, sandık demokrasisi ve seçmen iradesi hiçe sayılarak her türlü kirli ilişki içine girilmiş demektir. Ayrıca bu iddialar FETÖ’nün kirli siyasi oyunlarını, CHP’li belediyelere yönelik yapılan kumpasları bir kere daha hatırlatmıştır” dedi. Milletvekili Süleyman Bülbül, soru önergesinde şunlara yer verdi: “31 Mart yerel seçimlerinde CHP Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu yüzde 48,80 ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını, Sayın Özlem Çerçioğlu ise yüzde 53,94 ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığını alarak seçimlerden büyük bir başarı ile çıkmışlardır. Ancak YSK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini yasaya aykırı, somut deliller olmadan iptal etmiş, yenilenmesine karar vermiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin en azından yukarıda bahsedilen şaibelerden uzak yapılabilmesi için bu iddialar bir an önce soruşturulmalı ve sonuç kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Bu bağlamda;

1- Sanık Erkan Karaaslan’ın mahkeme heyete karşısında, davanın ikinci ve üçüncü duruşmalarında, verdiği bu ifadeler sonrası sanık Karaaslan’ın dile getirdiği isimler ve iddialarla ilgili yeni bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa hangi tarihte başlatılmıştır? 

2- Yüksek güvenlikli bir ceza infaz kurumuna, avukat olmayan ya da tutuklu olan sanığın isim olarak bildirdiği kişilerden biri olmayan ve sanık Erkan Karaaslan ile görüştüğünü kabul eden Serhan Seyhan isimli şahıs nasıl girmiştir? Bu görüşmeye kimler aracı olmuştur? Cezaevlerine tutuklu ve hükümlü ziyareti ve görüşmeleriyle ilgili yasal düzenlemelerde bir değişiklik yapılmış mıdır?

3- Tutuklu ve hükümlülerle avukat, tutuklu yakınları, soruşturmayla yetkili ve görevli yargı mensupları dışında yapılacak görüşmelerin iznini hangi makam vermektedir?

4- Sanık Erkan Karaaslan’ın cezaevinde görüştüğünü iddia ettiği kişiler kimlerdir? Hangi makam bu görüşmelere izin vermiştir?

5- Bir ihmal ya da görevi kötüye kullanma suçu olduğu düşünülüyorsa, bu konuda yetkililer hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

6-  sanık Karaaslan, avukat görüşünden önce neden cezaevi psikoloğu ile görüştürülmüştür? Görüşe çıkmadan önce her tutuklu sanık cezaevi psikoloğuna götürülerek “Baskı altında olup olmadığı” şeklinde görüşmeye tabii tutulmakta mıdır?”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.