7 Eylül

ASKİ’den cevap geldi

ASKİ’den cevap geldi
19 Ekim 2019 - 11:44

Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ), bir yerel gazetenin Büyük Menderes Nehri’ndeki balık ölümleri ile ilgili haberine ASKİ’den açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde Efeler’de faaliyet gösteren bir yerel gazetenin ‘Büyük Menderes Nehri’nden gelen kötü koku’ ile ilgili haberinde “Kirliliğin Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yanlış arıtmasından olduğunu ve suçu Devlet Su İşleri’ne atmak istediğinin” ifade edildiği haber ile ilgili ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından ilgili haberin tamamen soyut iddialardan oluştuğu ifade edilerek gerekli belgeler kamuoyuna sunulmuştu. Yine aynı yerel gazetenin Büyük Menderes Nehri yakınlarında balık ölümleri yaşandığı ve ölümlerin nehre bırakılan atıklardan kaynaklandığı iddialarına karşı ASKİ tarafından yapılan açıklamada “Bahsedilen durumla kurumumuzun ilgisi bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

“ASKİ, çevreye hassasiyet gösteren bir kurumdur”

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden doğup Denizli’den geçerek Aydın’a ulaşan Büyük Menderes Nehri’nde Aydın – Muğla karayolu Büyük Menderes Köprüsü civarında balık ölümlerinin yaşandığı ve sebebinin Büyük Menderes nehrine bırakılan atıklardan kaynaklandığı iddialarını yanıtlayan ASKİ, yaptığı açıklamada “Aydın Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdiği tüm yatırım ve uygulamalarında çevre kirliliğini önlemeye yönelik her türlü tedbiri alan, temiz ve yaşanabilir bir çevre için yüksek hassasiyet gösteren bir kurumdur. Tüm birimlerimiz çevre ile ilgili mevzuat ve yönetmeliklere uygun olarak çalışmalarını sürdürdüğünden bahsedilen durumla kurumumuzun ilgisi bulunmamaktadır. Haberde bahsedildiği üzere bu tür balık ölümleri varsa eğer bunun araştırılması ve sebebinin bulunması için sorumlu olan Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’nün gerekli su ve balık numuneleri alarak nedeni tespit etmeli, ilgili mevzuat ve yönetmeliğe göre işlem tesis etmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.