7 Eylül

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NÂZIM HİKMET’İ ANDI

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NÂZIM HİKMET’İ ANDI
12 views
04 Haziran 2018 - 9:18

Büyükşehir belediyesi vatan şairini unutmadı. Nâzım Hikmet, dostlarıyla ve şiirleriyle anıldı

Türkiye’nin yetiştirdiği evrensel şairlerden Nâzım Hikmet, aramızdan ayrılışının 55. yıldönümünde Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir programla anıldı. Gecede Kürşat Başar ile Soner Olgun ve orkestrası, Nâzım Hikmet’in şiirlerini okudu ve Nâzım Hikmet’in şiirlerinden yapılan şarkıları seslendirdi. Programa katılan binlerce kişi hem hep bir ağızdan Nâzım Hikmet’in şiirlerini okuyup hem de herkesçe bilinen şarkıları seslendirerek unutulmaz bir gece yaşadı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen anma etkinliğine CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve binlerce Nâzım dostu katıldı.

Anma etkinliğinde bir konuşma yapan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Nâzım Hikmet’in ölümsüzlüğüne vurgu yaparak “Bugün Nâzım Hikmet’in aramızdan ayrıldığı gün değildir; bugün, Nâzım Hikmet’in tüm dünya halklarının aklına, yüreğine ve diline mıh gibi saplandığı gündür” dedi.

“Nâzım isyanın sesidir; sevdanın, memleket hasretinin yürek yakan ezgisidir. Anadolu’nun ta kendisidir” diyen başkan Çerçioğlu, Nâzım’ın vatan aşkını “Âşıktır bu topraklara, bu topraklarının vefalı insanlarına. Bundandır, ‘Bu memleket bizim’ diye haykırması” sözleriyle anlattı.

Vatan hasreti çeken usta şairi memleketinin bir başka köşesi Aydın’da 2009’dan bu yana düzenledikleri programlarla andıklarını söyleyen başkan Çerçioğlu, “Yegâne ümididir, ‘Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşamak.’ Seni Anadolu’nun bir köyünde bir çınar ağacının altına gömemedik. Ama biliyoruz ki ışıklar içinde, şiirlerle uyuyorsun ‘Mavi gözlü dev’ diye konuştu. Usta şairin memleket hasretinde bile ümidini kaybetmediğini söyleyen başkan Çerçioğlu, onun şu dizeleriyle geleceğe umutla bakmak gerektiğini belirtti: “En güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımızdır.”

Kürşat Başar ile Soner Olgun Aydınlılara unutulmaz bir anma gecesi yaşatırken gecede “Kuvayi Milliye Destanı”ndan“Mavi Liman”a, “Bu Memleket Bizim”den“Karlı Kayın Ormanı”na birçok şarkı ve şiir seslendirildi. Memleket sevdasının dile geldiği “Gençlik Marşı”nın, “10. Yıl Marşı”nın da okunduğu gece hep bir ağızdan okunan “İzmir Marşı”yla son buldu.

DCIM100MEDIADJI_0231.JPG

DCIM100MEDIADJI_0120.JPG

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.