7 Eylül

Aydın Jeotermal Enerji Santrali İçin Yapılan Çed Toplantısında Gerginlik

Aydın ın İncirliova ve Efeler ilçe sınırlarına yapılacak jeotermal enerji santrali için düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında gerginlik yaşandı.

Aydın Jeotermal Enerji Santrali İçin Yapılan Çed Toplantısında Gerginlik
20 views
01 Kasım 2018 - 8:21

Aydın’ın İncirliova ve Efeler ilçe sınırlarına yapılacak jeotermal enerji santrali için düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında gerginlik yaşandı. Jeotermal enerji santrali yapımına karşı çıkan vatandaşların tepkisi üzerine jandarma ekipleri, şirket yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün görevlilerini salondan çıkardı.

Bir grup çevreci, Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy Mahallesi çevresine yapılması planlanan jeotermal enerji santraline karşı çadır kurup, nöbete başladı. Çevrecilerin çadır nöbeti 78 gündür sürürken, bugün İncirliova’nın Dereağzı Mahallesi’ndeki düğün salonunda, santral için ÇED toplantısı yapıldı. Toplantıya çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarından 1000’i aşkın çevreci katıldı. Vatandaşlar, santral karşıtı yazıların yer aldığı dövizler taşıdı, sloganlar attı. 100’den fazla jandarma ve polis ekibi, mahallede güvenlik önlemi aldı. Toplantı öncesi çevreciler, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri ile santrali kurmak isteyen şirketin yetkililerini salona almak istemedi. Vatandaşlar ile jandarma arasında uzun süren tartışma sonrası ise salona girişlerine izin verildi. Salonda konuşmak isteyen şirket yetkilileri ıslık, düdük ve yuh sesleri ile protesto edilip, konuşturulmadı.

Şirket yetkililerinin bir türlü konuşmasına izin verilmeyince jeotermal karşıtı vatandaşların avukatı Akın Yakın devreye girerek, Bizi jandarmayla ve polisle karşı karşıya hiç kimse getirmeye çalışmasın. Buradan Aydın Valiliği’ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne soruyorum. Kızılcaköy’ün nesinden korktunuz da bu toplantıyı Dereağzı Mahallesinde yaptınız. Açacakları tesise ‘Sarı Zeybek’ diye bir isim de takmışlar. Bu alan Kızılcaköy ve Dereağzı Mahallesinin bulunduğu alandır. Buralar birinci sınıf tarım alanıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le özdeşleşen ‘Sarı Zeybek’ adını sakın ola bu kuyulara vermeye kalkmayın dedi.

Avukat Akın Yakın’ın konuşmasından sonra vatandaşlar, slogan atmaya devam edince ortam gerginleşti. Bunun üzerine jandarma, toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri ve şirket yetkililerini dışarıya çıkarmak zorunda kaldı. Kapıda jandarma tarafından oluşturulan koridordan geçirilen görevliler ve şirket yetkilileri, sivil ekipler eşliğinde araçlarına götürüldü.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.