7 Eylül

Aydın’ın en meşhur efeleri: İncir, kestane, zeytin

Aydın’ın en meşhur efeleri: İncir, kestane, zeytin
38 views
11 Ocak 2019 - 15:58

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Nazilli Tarım Fuarı’nda konuşan Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, efeler kenti Nazilli’nin en önemli 3 efesinin incir, kestane ve zeytin olduğunu söyledi. İzgü, Nazilli tarımının Türkiye’nin göz bebeği olduğunu da ifade etti

Türkiye tarımının başkenti olarak adlandırılan Aydın, Nazilli’de 10-13 Ocak tarihleri arasında, Elit Fuarcılık Hizmetleri tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Exponaz Agro Nazilli Tarım Fuarı, 96 firma 450 marka ile Eşref Özel Çok Amaçlı Kapalı Alanı’nda düzenlenen muhteşem bir törenle kapılarını açtı.

“Türkiye’de tarım hak ettiği yere gelmeli”

Fuarın en önemli mimarları arasında yer alan Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, Nazilli Tarım Fuarı’nın Nazilli çiftçisi ve Nazilli üreticisi için çok büyük bir önem arz ettiğini ifade ederek, Nazilli’de tarımın bundan böyle çok daha bilimsel ve çok daha teknolojik yapılacağını söyledi. Fuarların birer deneyim, bilgi ve teknoloji paylaşım yeri olduğunu belirten İzgü, “Her şeyden önce bu yıl ikincisini yaptığımız Nazilli Tarım Fuarımız tüm Nazillimize, Aydınımıza ve Türkiyemize hayırlı, uğurlu olsun. Bu fuarda emeği geçen başta Nazilli Kaymakamımız İbrahim Küçük, Nazilli Belediye Başkanımız Haluk Alıcık ve organizatörümüz Elit Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi ve yine Elit Fuarcılık Genel Müdürü Alper Çiçekçi’ye daha sonra ise bu fuara katkı koyan tüm kamu kurum ve kişilere, muhtarlarımıza, odamızın delegelerine çok teşekkür ediyorum. Fuar hepimizin fuarı, bölgesel ürünlerimizin tanıtımında fuarımızın önemi çok büyük. Bunun yanında çiftçimizin yeni teknolojilerle tanışmasında, üretim maliyetlerini düşürmesinde işlerine yarayacak alet ve ekipmanlarla tanışmasında büyük fayda sağlıyor. Bu da bizi, fazlasıyla memnun ediyor. Biz iki yıl öncesine kadar çiftçilerimizi fuarlara götürürken bugün fuarları onların ayağına getirmek de bizi ayrıca gururlandırıyor. İnşaallah çiftçilerimiz bu fuarımızdan istifade eder, alet ve ekipmanlarını yenilerler ve girdi maliyetlerini düşürürler. Tek temennimiz Türkiye’de tarımın en küçük birin dahi olsa hak ettiği yere gelmesi” diye konuştu.

Aydın’ın en meşhur efeleri…

İzgü, Nazilli tarımının Türkiye’nin yüz akı olduğunu da söyleyerek, “Aydın bildiğiniz üzere efeler şehridir. Aydın’ın efeleri meşhurdur ancak en meşhurları ise başta incir, kestane ve zeytindir. Pamuk ise yarenimizdir. Dünyanın en kaliteli incirlerinin üretildiği yer burasıdır. Rekoltesi en fazla olan, dünya üretiminin %60’ını karşılayan yer Aydın ve özellikle Nazillimizdir. Bu ürünlerin en kaliteli şekilde işlenip, pazarlara açılmasını da artık Nazilli’de yapabiliyoruz. Son yıllarda ihracatçı sayımız oldukça çoğaldı, bütün yerli ihracatçılarımızın da bölgemizde bulunan çiftçilerimize katkı sağladığını biliyoruz. Bu bir zincirin halkası gibi böyle yayılarak ilerliyor. Kestaneye gelince bu tamamen çok özel bir konu. Şu anda bölgemizde 20-22 ton rekoltesi olan bir ürünümüz kestane. Bursa’ya kestaneyi Nazilli veriyor. Bu rakamda %60’a tekabül ediyor. Ancak ben inanıyorum ki ileride Nazilli kestanenin de başkenti konumuna gelecek ve buraya açılacak sanayi kuruluşlarımızla Nazilli kestane konusunda tek söz sahibi olacaktır. Zeytin’e gelince içindeki minareller ve değerler açısından bakıldığında Türkiye’nin en lezzetli, en iyi zeytinleri de yine burada yetişmektedir. Bildiğiniz gibi Nazilli aynı zamanda uzun yaşamın da merkezlerinden biri. Buranın hava koşulları, iklimi, ürünleri her şeyin en iyi şeklide yetişmesini sağlayan ortamı sunuyor. Dolayısıyla burada yetişen her ürün çok özel oluyor” dedi.

“Nazilli’de artık muz da üretilecek”

İzgü son olarak önümüzdeki günlerde artık pazarlarda, marketlerde Nazilli’de üretilen muzlara da rastlanılabileceğinin müjdesini vererek, “Nazilli’de incir, kestane, zeytin ve pamuğumuzun yanı sıra 18 farklı ürünle çok önemli bir yelpazeye sahibiz. Ancak ben buradan bir de müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki günlerde pazarlarımızda, marketlerimizde insanlarımız Nazilli muzları ile de karşılaşacaklar. Bunun için uygun ortam ve koşulları sağlayan çiftçilerimiz üretimlerine başladı hatta ilk mahsullerini de aldılar” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.