7 Eylül

BAŞKAN ÖZDEMİR:”EŞİT HAKLARA RAĞMEN KADINLARIMIZ MAĞDUR EDİLİYOR”

BAŞKAN ÖZDEMİR:”EŞİT HAKLARA RAĞMEN KADINLARIMIZ MAĞDUR EDİLİYOR”
39 views
18 Şubat 2021 - 20:21

CHP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesinin 95. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, müftülere resmi nikah yetkisinin verilmesini eleştirerek kadınların yasal haklara rağmen mağdur olmaya devam ettiklerini dile getirdi.

CHP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesinin 95. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, açıklamada Türk Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte kadınlara eşit haklar verilmesine rağmen iktidarın kadını ikinci plana iten bakış açısı nedeniyle kadınların yasal haklardan yeterince yararlanamamasından dolayı mağdur olduklarını söyledi. Kadın cinayetlerinin ve kadına uygulanan şiddetin ve katliamların önüne geçilmesi için var güçleri ile çalışacaklarını kaydeden Özdemir, müftülere resmi nikah kıyma yetkisinin verilmesi uygulamasının devam etmesinin mahkemelerde arabulucuk yolunun açtığını ifade ederek, kadınların mağdur edildiğini öne sürdü.

“TÜRK MEDENİ KANUNU KADINLARI ÖZGÜRLEŞTİRDİ”

Türk Medeni Kanunu’nun  95 yıl önce bugün, 17 Şubat 1926 tarihinde TBMM’de kabul edildiğini hatırlatan Özdemir, kadınların eşit yaşam temelinde kazandığı en önemli haklardan biri olan Türk Medeni Kanunu’nun yıldönümünde, başta ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eşitlik mücadelesine güç veren herkese saygı ve şükranlarını sunarak başladığı açıklamasında, Türk Medeni Kanunu’nun kabulü ile birlikte, kadınların sosyal hayatta ve aile yapısında yaşamın öznesi durumuna gelerek özgürleştiğini dile getirdi.

“KADINLAR İKİNCİ SINIF VATANDAŞ OLMAKTAN KURTULDU”

Türk Medeni Kanun’nun bireylerin arasındaki hak temelli ilişkiyi düzenleyen  devrim yasasının yürürlüğe girmeden önce, kadınların mahkemelerde tanıklık yapma, evlenme, miras ve boşanma konularında erkekler ile eşit olmadığını, istedikleri mesleği seçemediklerini kaydeden Özdemir, “Tek eşliliğin ve evliliklerde resmi nikâh yapma zorunluluğunun getirilmesi sayesinde kadınlar, ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtularak kendi hayatına yön verme gücünü elde etmiştir” dedi.

“EŞİT HAKLARA RAĞMEN KADINLARIMIZ MAĞDUR EDİLİYOR”

Cumhuriyetle birlikte zincirlerinden kurtulan kadınların, bugün iktidarın zihniyeti nedeniyle, sadece boşanma haklarını kullanmak istedikleri için eşleri tarafından katledildiğine dikkat çeken Özdemir, “Kadınlarımız bu eşit haklara rağmen günümüzde de katlediliyor ve şiddete maruz kalıyor. Ailesinin mirasından yararlanmak istediğinde, erkek kardeşleri tarafından darp ediliyor. Ne yazık ki, kanun maddeleri ile güvence altına alınan haklarımızın uygulanması için adliye önlerinde nöbet tutar olduk. Yüzlerce yıl öncesinin tutsaklığını hayatımıza dayatmaya çalışan, kadınları “itaat et, rahat et” anlayışına sıkıştırmayı hedefleyen, erken evlenmeye, yoksulluğa, güvencesizliğe ve yalnızlığa iten bir siyasal iktidar ile mücadele ediyoruz2 diye konuştu.

“HAKLARIMIZIN AŞINDIRILMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

İktidar temsilcilerinin 2017 yılında “müftülere resmi nikâh yetkisi” veren, Medeni Kanunun 175. ve 176. maddelerinde düzenlenen yoksulluk nafakası hükmünü tartışmaya açarak, aile mahkemelerine zorunlu arabuluculuk uygulaması koymayı planladığını öne süren Özdemir, sözlerini “Haklarımızın aşındırılmasına asla izin vermeyeceğiz! Gerçek demokrasinin ve eşit yaşam koşullarının oluşması için, ilk seçimlerde kadın düşmanlarını sandığa gömeceğiz. İnsanca ve eşit bir yaşam için, ülkemizin kaderini bizler değiştireceğiz. Değişim için dayanışmayla ördüğümüz ağları her gün yeniden güçlendiriyoruz, güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu toplumu var eden temelleri bizler, kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde kadın-erkek birlikte attık. Bugün de bir an olsun geri durmayarak eşit, özgür, demokratik ve laik bir yaşam için devraldığımız bayrağı en önden ve ileriden taşıyoruz. Köklerimiz sağlam, köklerimiz derinde. Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 95. yılı hepimize kutlu olsun!” şeklinde tamamladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.