7 Eylül

Borçları pankartla duyurdu

Borçları pankartla duyurdu
15 views
29 Mayıs 2019 - 12:31

GERMENCİK BELEDİYE BAŞKANI FUAT ÖNDEŞ, BELEDİYE BORCUNU PANKARTLA DUYURDU
“BAŞKAN FUAT ÖNDEŞ BORÇ TABLOSUNU BELEDİYE BİNASINA ASTI”
Şeffaf ve dürüst belediyecilik ilkesiyle yerel seçimlere giren Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş bu anlamda ilk somut adımı atarak Germenciklilere verdiği sözü tuttu. Başkan Öndeş Germencik Belediyesinin önceki dönemden kalma borçlarını kamuoyuyla paylaştı. Belediyeye ait tüm borçları pankart haline getirerek belediye binasının ön cephesine asan Öndeş’in bu hareketi vatandaşlar tarafından büyük takdir topladı.
GERMENCİK BELEDİYESİNİN TOPLAM BORCU 21 MİLYON 760 BİN TL
Belediyeye ait borçları pankart haline getirerek vatandaşlarla paylaşan Fuat Öndeş “Göreve geldiğimiz andan itibaren Germenciklilere verdiğimiz sözünü tutmak için arkadaşlarımızla yoğun efor sarf ettik ve mali tablolarımızı oluşturduk. Hesaplamalar sonucunda Germencik Belediyesini toplamda 21 milyon 760 bin 124 lira 56 kuruş borçla devraldığımızı tüm vatandaşlarımız için en açık şekilde paylaşmak için böyle bir yol izledik.” dedi. Mevcut borcu kusursuz bir planlama ile en kısa sürede kapatmayı hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Başkan Öndeş hizmet politikasından asla ödün vermeden giderlerini minimum seviyeye düşürme gibi bir takım mali tedbirlerle çözüm yoluna gideceklerini söyledi.
ÖNDEŞ “2 AYDA 371 BİN LİRA TASARRUF YAPTIK”
Mevcut borcun seçimden önceki sürece ait rakamlar olduğuna dikkat çeken Başkan Fuat Öndeş, 3 nisan tarihinden sonra gelen faturaların ise bu borca dahil olmadığına dikkat çekti. Öndeş “Vatandaşlarımız göreve geldiğimiz günden beri günlerdir bu borcun açıklanmasını bekliyordu. Belediyenin borcunu binaya asmakla şahıslara yönelik bir karalama kampanyası peşinde değiliz. Astığımız pankartın yegâne maksadı Germencikli vatandaşlarımıza hesap vermek. Biz açık ve hesap verebilir bir yönetim vadettik ve ilk icraat olarak bu adımı attık. Borç tablosuna dönersek 21 milyon 760 bin küsur lira borç var. Her belediyenin borcu olabilir bu gayet doğaldır. Ancak borçları nereye, ne şekilde, nasıl yapıldı? İşte önemli olan bu. Sadece borç belediyelere mahsus değil herkesin borcu olabilir ve var. Çiftçidir, traktör almıştır veya mazot borcu vardır. İnşaatçıdır malzeme almıştır borcu vardır. Sanayicidir yatırım yapmış borca girmiştir. Ancak bir belediye bu kadar borca rağmen ne yapmıştır, bu borç kapsamında ne gibi hizmetler gerçekleşmiştir biz bu soruların peşine düştük. Gördüğümüz sonuç şudur ki bunca borca rağmen ne hizmet gerçekleşmiş, ne bir yatırım yapılmış ne de gelir kaynağı oluşturulmuş. Sadece başkanlık makamının harcaması 5 yıl boyunca tanıtım etkinlik vb. harcamaları 7 Milyon 963 Bin 736 Lira 80 kuruş olarak gerçekleşmiş. Yani harcamaların önemli bir kısmı keyfi bir şekilde yapılmış. Ayrıca mevcut borç seçimden önceki döneme ait rakamları kapsıyor. Yani 3 Nisana kadar yapılan harcamaların faturaları dahil değil. Ancak biz göreve geldiğimiz andan itibaren 2 ayda 371 bin lira tasarruf sağlayıp seçimden önceki 3 aylık harcamanın üçte birini bile yapmadık” dedi.
BAŞKAN FUAT ÖNDEŞ “DÜRÜST BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Borç tablolarını paylaşan Fuat Öndeş, şeffaf ve dürüst belediyecilik anlayışıyla hizmet edeceklerini ifade etti. Öndeş “Bizim belediyecilik anlayışımız, şeffaf, dürüst, disiplinli ve hesap verebilir bir yönetimle hizmet etmek üzerine kurulu bir anlayıştır. Bu vizyon ve ilkeler ışığında hizmet edeceğiz. Yani söz verdiğimiz gibi. Vaatlerle değil hedeflerle sizlere geldim. Siz de bu samimiyetime güvenerek beni bu göreve seçtiniz. Sizlerin bu takdir ve teveccühüne layık olmak için tüm gücümüzle çalışacak, hiçbir suiistimale ve şaibeye izin vermeksizin önümüzdeki 5 yılda ne söylediysek harfiyen gerçekleştireceğiz. “ dedi

İŞTE PANKARTTA YER ALAN KURUŞ KURUŞ BORÇ KALEMLERİ
Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş’in belediye binasına astırdığı borç tablosunun maddeleri şöyle;
Banka Kredileri : 2 milyon 584 bin 900 lira 80 kuruş
Piyasaya Olan Borçlar : 8 milyon 168 bin 225 lir 18 kuruş
SGK – Vergi Borcu : 651 bin 21 lira 77 kuruş
Faiz Borçları : 355 bin 989 lira 45 kuruş
Sendika Borçları : 171 bin 900 lira 20 kuruş
Yapılandırma Borçları : 5 milyon 764 bin 870 lira 37 kuruş
Kişilere Ait Emanetler : 403 bin 48 lira 29 kuruş
Toplam Borç : 18 milyon 99 bin 956 lira 6 kuruş.
AKN Şirketi olarak ise;
Piyasa Borçları : 31 bin 650 lira 40 kuruş
SGK – Vergi Borçları : 3 milyon 628 bin 515 lira 10 kuruş
Germencik Belediyesinin ve Belediye şirketinin toplam borcu 21 milyon 760 bin 124 lira 56 kuruş

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.