7 Eylül

BÜYÜKŞEHİR ÇÖLYAK HASTALARINI EKONOMİK GLUTENSİZ EKMEKLE BULUŞTURDU

BÜYÜKŞEHİR ÇÖLYAK HASTALARINI EKONOMİK GLUTENSİZ EKMEKLE BULUŞTURDU
21 views
15 Kasım 2018 - 9:06

Tahıllardaki glutene alerjisi olan ve gluten içeren hiçbir ürünü tüketemeyen çölyak hastalarının imdadına Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu yetişti. Çölyak hastalarının Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği aracılığıyla glutensiz ekonomik ekmek talebini ilettikleri başkan Çerçioğlu, soruna hızlıca çözüm getirerek çölyaklıların Efeler Salı Pazarı’ndaki Halk Ekmek büfesinden ekmeklerini edinmelerini sağladı. Artık Aydın genelindeki binden fazla çölyak hastası ekonomik glutensiz ekmeklerini Halk Ekmek büfesinden temin edebilecek.

Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği Başkanı Nilgün Akçalı duyarlılığından dolayı başkan Çerçioğlu’na teşekkür ederken “Hastalarımız pirinçle ve patatesle beslenmekten bıkmıştı. Aydın Büyükşehir Belediyesi bir duyarlılık örneği sergileyerek bizleri glutensiz ekmekle buluşturdu. Aydın’daki bütün çölyak hastaları kendisine minnettar” diye konuştu.

Çölyak hastaları: Çaresizdik

1985 yılından bu yana çölyak hastası olduğunu belirten Adem Yurttanır, uzun zamandır gluten içeren hiçbir ürün tüketemediğini belirtirken “Ekmeğe hasret kalmıştım; sabah, öğle, akşam tek gıdam pirinçti. Maalesef çaresizdik. Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir girişimde bulunması bizim için çok büyük bir nimet oldu. Başkanımıza çok minnettarız. Glutensiz ekmeğe ulaşmamız o kadar zor ki; öğrendiğimizde sevincimizden hemen bütün arkadaşlarımıza haber verdik” dedi.

“Çocuklarımız taze ekmek tüketecek”

Çocuklarının çölyak hastası olduklarını söyleyen Neslihan Harman ise yaşadıkları sıkıntıları ve mutluluklarını şu sözlerle anlattı: “Glutensiz ekmeği arada bir marketlerde bulabiliyorduk. Çoğunlukla da bayat oldukları için çocuklarımızın taze ekmek yeme şansları olmuyordu. Bunun yanında glutensiz ekmekler en ucuz marketlerde bile çok pahalıya satılıyor, ama mecburduk ve alıyorduk. Yetişkin birisine ekmeksiz beslenebilecekleri anlatılabilir ama çocuklarımıza nasıl anlatacağız? Bunu anlatamıyorsunuz, bir şekilde ekmekle çocuklarımızın karınlarını doyurmak zorundayız. Mecburiyet olduğu için marketlerden pahalı ekmekleri almak zorunda kalıyorduk. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız bu işe el attı. Glutensiz ekmeklerimize kolay ulaşabileceğimiz bir noktada üstelik uygun fiyata alıyoruz. Çocuklarımızı ve bizi mutlu ettiği için kendisine çok teşekkür ederiz.”

 

Başkan Çerçioğlu: Vatandaşlarımızın yanındayız

Çölyak hastalarının yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olmak için çalışmaya devam edeceklerini belirten Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu “Çölyak hastası vatandaşlarımız birçok temel besin maddesinde bulunan glutene karşı hassas oldukları için gerekli besinlere ulaşmaları oldukça zor. Hayatın onlar için zor olduğunu biliyoruz. Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak onların glutensiz ekmek ihtiyaçlarını çözdük. Yakın zamanda Halk Ekmek’ten glutensiz un da temin etmelerini sağlayıp evlerinde kendi ekmeklerini, böreklerini, pastalarını yapmalarını sağlayacağız. Böylelikle çölyak hastası çocuklarımız da kendi yaşıtları gibi canlarının çektiği yiyecekleri yiyebilecekler” diye konuştu.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.