7 Eylül

CHP’Lİ BÜLBÜL :”İktidarınızın zihniyetini, ortaya koydunuz”

CHP’Lİ BÜLBÜL :”İktidarınızın zihniyetini, ortaya koydunuz”
2 views
18 Şubat 2021 - 20:30

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Medeni kanunun kabul edilişinin 95. yılı için mecliste yaptığı konuşmada, Aydın’da yapılacak olan ‘kadın temalı soyut heykel’ yarışmasına ret oyu veren AKP’lilere sert tepki gösterdi.

 

CHP  Aydın Milletvekili  Süleyman Bülbül, Medeni kanunun kabulünün 95. yılı için mecliste yaptığı konuşmada; “Medeni Kanun ile kadın erkek eşitliğinin ortaya koyulduğunu” belirtirken “19 yıllık AKP iktidarının, Medeni Kanuna ters bir şekilde cinsiyetçi davrandığını” da dile getirdi.

Bu duruma Aydın Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısı sırasında gerçekleşen, ‘kadın temalı soyut heykel’ yarışması önerisine, skandal bir tavırla ret oyu veren AKP’liler üzerinden örnek verdi. Ret oyu veren AKP’liler için “Kadın-erkek eşitliğini vurgulayan bir yarışmayı öncelikli bulmamanız, iktidarın zihniyetini de ortaya koyuyor” dedi.

İşte Bülbül’ün yaptığı o konuşma:

Bugün Medeni kanunumuzun kabul edilişinin 95. yıl dönümü.

Kadın-erkek eşitliğini ortaya koyan Medeni kanunun kabulü, büyük bir Cumhuriyet devrimidir.

Ne yazık ki 19 yıllık AKP iktidarının uyguladığı cinsiyetçi, şiddet yanlısı, ayrımcı politika ile yaptığı söylemler -Medeni Kanunun amaçlarına aykırı bir şekilde- artarak devam ediyor.

Bir örnek; Aydın Büyükşehir Belediyesinin meclis toplantısında kadın-erkek eşitliğini vurgulamak amacıyla kadın temalı soyut heykel yarışması düzenlenmesi ve bu yarışmada dereceye girenlere ödül dağıtılması önerilmişti.  Ancak öneriye AKP ve MHP meclis üyeleri ret oyu verdi. Aydın Büyükşehir  Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun çalışmalarından da görmekteyiz ki, kadınların sorunlarına çözüm üretmek CHP’li Belediyelerin önceliğidir. AKP’li meclis üyelerinin kadın-erkek eşitliğini vurgulayan yarışmayı öncelikli bulmadığı ifadesi, iktidarın zihniyetini göstermektedir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.