7 Eylül

CHP’li Süleyman Bülbül: Termik santraller usulsüz çalışmaya devam ediyor

CHP’li Süleyman Bülbül: Termik santraller usulsüz çalışmaya devam ediyor
3 views
16 Şubat 2021 - 17:20
CHP Milletvekili Süleyman Bülbül, kapatıldıktan sonra geçici faaliyet belgesiyle yeniden açılan termik santrallerin usulsüz çalışmaya devam etmesini TBMM gündemine taşıdı.
CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, kapatıldıktan sonra geçici faaliyet belgesiyle yeniden açılan termik santrallerin usulsüz çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Bülbül, “Bir kısmının geçici faaliyet belgesinin süreleri doldu ancak hâlâ açıklar. Santrallerin hangi yasal dayanakla çalıştığını Bakanlık açıklamalı” dedi.
6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun geçici 8 inci maddesi kapsamında özelleştirilen termik santrallerin çevre uyum kriterlerinin yerine getirilmemesine pek çok kez muafiyet tanındı. Son tanınan muafiyet, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edildi.
CHP’li Bülbül, santrallerin yapması gereken yatırımların ve yerine getirilmesi gereken çevresel uyum kriterlerinin hâlâ eksik olduğunu belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da kamuoyundan bilgi sakladığını söyledi.
4 AYLARI KALDI
Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi veren Bülbül, termik santrallerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi için artık hiçbir gerekçe olmadığını ifade etti ve “Bu santraller şu an hangi izinlerle çalışıyor, hangi yatırımları yaptı? Yarattığınız gizeme bir son verin ve şeffaf bir şekilde bu santrallere ne olduğunu açıklayın” dedi.
Bülbül, kapatılan ve sonrasında geçici faaliyet belgesi verilerek açılan santraller hakkında mevcut bilgi ve belgelerin şeffaflaştırılması gerektiğine vurgu yaparak, “31.12.2019 tarihinde sona ermesiyle Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı tamamen, Manisa Soma Termik Santrali kısmen kapatılmıştı. Bu santrallere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından 1 yıllık süreye tabi olan geçici faaliyet belgesinin verildiği de 8.06.2020 tarihinde ifade edilmişti. Bu sürenin bitmesine 4 ay kala santraller hangi yatırımı yaptı? İzleme faaliyetleri nasıl sonuçlandı? Çevre iznine başvurdu mu? Yanıtlanması gereken o kadar çok soru var ki hangisini soracağımızı şaşırdık” dedi.
BU SANTRALLER HANGİ İZİNLE ÇALIŞIYOR?
Bülbül, geçtiğimiz ay geçici faaliyet izinleri sona eren santralleri hatırlatarak, “Orhaneli, Muğla Yatağan, Afşin B ve Çayırhan termik santralleri ise vetodan sonra geçici faaliyet belgesi aldı. Bu santrallerin geçici faaliyet izni ise 01.01.2021’de bitti. Geçici Faaliyet Belgesi, santrallerin faaliyette bulunabilmeleri için almaları gereken çevre izni ve lisansı öncesinde bir yıl süreliğine verilen belgedir. 1 yıl sonra çevre izni alınmalıdır. Süre bittiğine göre Bakanlık bu santralleri hangi yasal dayanakla çalıştırıyor? Hangi yatırımları yaptılar? Sürekli emisyon ölçüm cihazı kurulu mu” diye sordu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.