7 Eylül

Denizli Gezi Rehberi

Denizli Gezi Rehberi
56 views Okundu
14 Ekim 2019 - 8:43
Firma YetkilisiMNG Turizm
Yetkili Telefon4442000
Telefon4442000
FaksMNG Turizm
Web Sitesihttps://www.mngturizm.com
E-Postainfo@mngturizm.com
Firma AdresiAyazağa Ticaret Merkezi, Maslak MahallesiSümer Sokak, No:3 Kat:6 Maslak
İl / İlçeKUYUCAK
SektörlerTURİZM

Denizli nerede? ​İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin en büyük şehri olan Denizli horozu ile ünlüdür. Peki, Denizli nerede? Denizli, Ege Bölgesi’nin iç kısımlarında bulunur. Komşu illeri doğudan Burdur ve Afyon ile batıdan Aydın ve Manisa’dır.

​​​​​​​Denizli Gezilecek Yerler

​​​​​​Konumu ve​​ iklimi itibariyle Denizli gezilecek yerler bakımından zengindir.

 

  • ​​​​​​​Pamukkale Travertenleri

 

Denizli merkeze 18 km uzaklıkta olan Pamukkale Travertenleri Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunur. Pamukkale’de fazla miktarda bulunan termal sular oksijenle temas ettiğinde sudaki kalsiyum ve karbonatla reaksiyona girip çökelir ve tortu oluşturur. Bu tortu da zamanla sertleşerek travertenleri oluşturmuştur. 

Beyaz rengiyse termal suların içindeki mineraller verir. Görüntüsü ve hissiyatı ile tam bir doğa harikası olan Pamukkale Travertenleri, Denizli’ye gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başındadır.

 

  • Keloğlan Mağarası

 

Denizli’nin Dodurga kasabasında yer alan Keloğlan Mağarası içinde bulunan çok sayıda sarkıt, dikit, sütun ve damlataşlarıyla ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. İçindeki yürüme yolları ile toplam 145 metreye yakın uzunluğa sahiptir. Astım hastalarına içinde bulunan yüksek orandaki kireç sayesinde şifa olabilmektedir. Denizli otobüs terminalinden bu mağaraya kalkan otobüslerle ulaşım sağlanabilmektedir.

 

  • Hiearapolis Antik Kenti

 

Denizli’ye 17 km uzaklıkta bulunan Hiearapolis Antik Kenti’nde birçok tapınak ve dini yapı bulunur. Bu sebeple kutsal kent anlamına gelen “Holy City” lakabını almıştır. Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olan kent tarihi ve doğal miraslarıyla görülmeye değerdir.

 

  • Buldan Evleri

 

Denizli’nin kültürel zenginliklerinin bir yansıması olan Buldan evleri aynı dönemde yapılmış olmasına rağmen hepsi kendine has ve özeldir. Denizli merkezden 45 km uzaklıkta olan bu evler cumbalı sundurmaları, bacalarında bulunan gerdanlıklar ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Denizli Ne Zaman Gidilmedi?

Özellikle travertenlerin de ziyaret edilmesi gerektiği de hesaba katıldığında bahar aylarının en uygun olduğu söylenebilir. Bahar aylarında travertenlerde yalın ayak dolaşmak çok keyifli olacaktır. Nisan, mayıs aylarını tercih edebilirsiniz.

Denizli Nerede Kalınır?

Şehirde yaygın olan termal su bulunan otellerde kalınabilir. Pam Termal Otel buna örnek olabilir. Hem merkezi gezmek hem de her bölgeye ulaşım açısından kolaylık sağlamak için merkezde bir otel de tercih edilebilir. Lavin Otel, Dedeman Park Denizli, Hotel North Point Denizli bunlardan birkaçıdır. Pamukkale’de kalmak isterseniz de Pamukkale Thermal Otel, Spa Hotel Colossae Termal Otel’i tercih edebilirsiniz.

Denizli Gece Hayatı

Denizli’de gece hayatının İzmir gibi diğer turistik bölgeler kadar hareketli olduğu söylenemez. Tabi yine de birçok bar ve kafe bulunur. Imagine Bar&Cafe, Black Jack Cafe Bar tercih edilebilecekler arasındadır. Pamukkale tarafında bir yer düşünülürse de daha çok turistlerin tercih ettiği Arena Pool Club iyi bir alternatiftir.

Şifa dolu kaplıcaları ve tarihi mekanlarıyla ünlü Denizli’de daha pek çok mağara da bulunuyor. Bu makalede birkaçından bahsedilmiştir. Gezilip görülmesi gereken bu turistik bölge gittikçe daha fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Siz de ülkemizdeki tarihi ve doğal güzellikleri merak ediyorsanız Denizli gezilebilecek yerler arasında iyi bir seçenektir.

Denizli ve diğer termal oteller için tıklayın

SON EKLENEN FİRMALAR
FİRMA ARAMA
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.