7 Eylül

KUŞADASI’NDAN DÜNYAYA ŞEFTALİ İHRACAT BAŞLADI

KUŞADASI’NDAN DÜNYAYA ŞEFTALİ İHRACAT BAŞLADI
22 views
20 Mayıs 2019 - 16:18

 “EARLY FRESH” CİNSİ EN KALİTELİ ŞEFTALİ KUŞADASI BAHÇELERİNDE YETİŞİYOR

Aydın’ın şeftalisiyle ünlü Kuşadası ilçesine bağlı Davutlar Mahallesi’nde,‘EarlyFresh’ cinsi;halk arasında ‘TEZEREN’ adıyla bilinen yılın ilk şeftalisininhasadına başlandı. Hasatta üreticiyi yalnız bırakmayan Kuşadası belediye Başkanı Ömer Günel şeftali toplayan çiftçiyi bahçelerinde ziyaret etti.

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI ÖMER GÜNEL, ‘KUŞADASI SADECE TURİZM İLE ANILMAMALI’

Turizm kenti olarak bilinen ancak şeftalisi ve mandalinası ile de ünlü Kuşadası’nın Davutlar Mahallesi meyve üretiminde iç pazar ve ihracatta da önemli bir yere sahip. En iyi ilk hasat şeftalisine sahip Kuşadası şeftalisi; aroması, kokusu ve şekliyle de diğer şeftalilerden farklılık gösteriyor.Kuşadası Davutlar’da yaklaşık 25 bin dönüm arazide şeftali üretimi yapılan bölgede bu yıl 20 bin ton rekolte bekleniyor.

Turizm ile anılan Kuşadası’nın tarımsal alandaki pek çok faaliyetinin yeterince anlatılamadığı ve tanıtılamadığını belirten belediye başkanı Ömer Günel, “Kuşadası Davutlar da toprağımızın yapısı ve sahip olduğumuz mikro iklimimiznedeni ile ürettiğimiz şeftalinin hasadı diğer bölgelere göre daha erken yapılıyor. Mayıs ayının ilk haftalarında hasadımız başlıyor.  Bu ne demek turizm kenti olarak sezonu açıp sizleri ağırlamadan önce şeftalimiz ile biz sizlerin evlerine misafir oluyoruz.” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN MARKALAŞMA YÖNÜNDE Kİ ÇALIŞMALARINA DESTEK OLACAĞIZ

Belediye Başkanı Ömer Günel, “Daha seçim döneminde çiftçilerimizi sık sık ziyaret etmiş, hatta onlara kompost gübre dağıtımı yapmıştık.Sosyal belediyeciliğin gereği olarak Kuşadası’nda yaşayan her kesimin, her bir bireyin ve hatta ağacıyla hayvanıyla her bir canlının belediye başkanı olarak meyve ağaçlarımızın,tarım arazilerimizinkorunması için her türlü desteği sağlayacağım.

BİZ SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ

Çiftçimizin daha kaliteli ve nitelikli tarım yapabilmesi, daha çok kazanmalarını sağlayan iç pazar arayışı ve ürününü direk kendisinin satması konularında belediye olarak ne destek verilebilecek ise tüm desteği vererek yanlarında duracağız. Her zaman destekçileri olacağımın sözünü zaten daha belediye başkanı olmadan vermiştim. Bu sözümünde arkasında durarak bugün bir yıllık emeklerinin karşılığını aldıkları en mutlu günleri olan hasat günlerinde de yanlarındayım.Çiftçimize, kentimize, ülkemize bereketli olsun.” diyerek çiftçiye verdiği değeri gösterdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.