7 Eylül

LOZAN; TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE’DİR

LOZAN; TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE’DİR
14 views
23 Temmuz 2018 - 15:37

Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şube Başkanı Müslime Güneş Lozan Anlaşmasının 95’nci yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Müslime Güneş 24 Temmuz 1923 tarihinin Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve devrim sürecinin başlangıç günü olduğunu söyledi.

Güneş açıklamasında, Lazon Antlaşmasının Misak-ı Milli esaslarının başarıya ulaştırılmasının uluslararası onayı olduğunu da ifade ederek, Yoksunluklar içinde akıl almaz bir gayretle verilen üç buçuk yıllık Kurtuluş Savaşı’nın sonucu ve Türk tarafının istekleri Lozan Antlaşmasıyla taraf devletlere kabul ettirilmiştir. Lozan I. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan anlaşmalar arasında varlığı devam eden tek anlaşmadır.

ATATÜRK’SÜZ TÜRKİYE

Uluslararası sömürü düzeninin devam ettiği günümüzde ne yazık ki Türkiye üzerine oynanan oyunlarda sona ermedi. Emperyalizm Sevr’i yeniden diriltmeye, Lozan’ı delmeye çalışmaktadır. Lozan Barış Antlaşmasının 95. Yıldönümünde her alanda Sevr koşullarının emperyalizm ve işbirlikçilerince Türk Ulusuna dayatılmaya çalışıldığı bir süreçten geçmekteyiz.  Dışarının Atatürksüz Türkiye siparişinin gerçekleşmesi durumunda üniter nitelikte ulus devletin tasfiyesiyle ortaya çıkacak yapının tarikatlar, cemaatler  ve kabileler konfederasyonu olacağı bilinmelidir” dedi.

LOZAN MİSAKI MİLLİDİR

Ulusal bilincin yerine ümmetçiliğin, yurtseverlik yerine ihanetin, onurun yerine satılmışlığın, hukukun yerine adaletsizliğin, emeğin yerine sömürünün, demokrasi ve özgürlüklerin yerini baskının egemen kılınması çabalarının giderek hız kazandığının altını çizen Güneş şu ifadelere yer verdi, “Vatanı sahiplenmek, çıkarlarını kollayan ve bunu yaparken karşılıklılık esasını uygulayan, Lozan’la çizilen yol haritasının gösterdiği yoldan giderek diğer devletlerle eşit statüyü kurmak ve korumaktan, yani tam bağımsız ülke olmaktan geçiyor. Türkiye’ye Uluslararası platformlarda diz çökmüş, ulusal onuru ayaklar altına almış basiretsiz, tavizkar politikalarla milletine ihanet eden değil, Lozan’ı kahramanca savunacak hükümetler gereklidir. Uluslaşamayan, ulus-devlet yapısını ortaya koyamayan devletler, sömürge olmaktan, işgal edilmekten kurtulamamaktadır. Bu anlamda Kemalizm sadece Türkiye’nin değil, tüm mazlum ulusların kardeşçe yaşaması için, en doğru modeldir.  Kemalizmin doğru okunması, Lozan’ın doğru değerlendirilmesiyle mümkündür.  Lozan Misak-ı Milli’dir, ulusal ve evrensel barıştır. Sevr ise uluslararası sömürü projeleri, BOP demektir, bölünme ve işgal demektir.

LOZAN KAZANIMLARIMIZI CANIMI PAHASINA SAVUNMAYA KARARLIYIZ

Osmanlı hayranlarının, ulusu uçuruma sürükleyen iktidarlarının son bulmasını hiçbir zaman unutmadığının da altını çizen ADD Aydın Şube Başkanı Müslime Güneş, “Bu nedenle Lozan zaferini bir “yenilgi”  gibi sunuyor, Sevr özlemcilerinin iştahlarını kabartıyorlar. Bu alçaklığı yaparken Sevr haritası ile Lozan haritasını yan yana getirmemeye özen gösteriyorlar. Unutulmamıdır ki; 24 Temmuz Türkiye’nin bağımsızlık savaşımının zaferi olarak tarihe geçen gündür. İşte bu tarihi dönemde, Lozan Antlaşması her zamankinden daha güncel ve daha önemlidir. Bu nedenle Lozan kazanımlarımızı canımız pahasına savunmaya kararlıyız.

95 yıl önce; Türk Ulusuna Bağımsız, başı dik ve onurlu bir  devlet armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu başta  Gazi  Mustafa  Kemal ATATÜRK olmak üzere Aziz Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi Lozan Barış Antlaşmasının mimarları olan İsmet İnönü ve arkadaşlarını minnetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.