7 Eylül

“Nazilli Polis MYO rant uğruna mı yıkıldı?”

“Nazilli Polis MYO rant uğruna mı yıkıldı?”
16 views
03 Ekim 2018 - 17:41

Yİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın’ın Nazilli ilçesinde 2012 yılında yıkılan Polis Meslek Yüksekokulu’nun akıbetini meclis gündemine taşıdı. Sezgin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Nazilli Polis MYO’nun söz verildiği halde neden yeniden inşa edilmediğinin açıklanmasını talep etti.

Aydın Sezgin, 2011 yılı rakamlarına göre Nazilli’ye yılda yaklaşık 120 milyon TL ekonomik katkı sağlayan Polis MYO’nun, aradan geçen zamana rağmen yeniden hizmete alınmadığını hatırlatarak, dönemin MHP’li belediye başkanı ve AK Parti milletvekilleri tarafından söz verildiği gibi binanın yeniden yapılarak Polis MYO olarak kullanılması gerektiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı’na ait olan arsanın bir kısmında Kaymakamlık için bina inşa edilmesi, geri kalan alanda ise TOKİ tarafından konut ve işyerleri yapılmasının planlandığı iddialarını hatırlatan Sezgin, arsanın şu anda hangi kuruma devredildiğinin ve arsanın hangi amaçla kullanılmasının planlandığının kamuoyuyla paylaşılmasını talep etti.

Aydın Milletvekili Sezgin ayrıca, PMYO’nun bulunduğu binada geçmişte Öğretmen Okulu, ardından Eğitim Enstitüsü olarak da hizmet verildiğini vurgulayarak, bu dönemlerde yapılan ağaçlandırma sayesinde 1960’lardan bu yana arsada geniş bir yeşil alan bulunduğunu ve en az 50 yıllık ağaçlardan oluşan yeşil alanın korunup korunmayacağının da Bakanlık tarafından açıklanmasını istedi.

Nazilli Polis Meslek Yüksekokulu, 2012 yılının Nisan ayında, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmıştı. Bünyesinde 145 emniyet personeli, 560 öğrenci ve 20 hizmet personeli bulunduran okulun, yıkımın ardından 1 yıl içerisinde yeniden inşa edilerek hizmete alınacağı belirtilmişti. Dönemin iktidar milletvekillerince, 2014-2015 eğitim yılında yeniden öğretime açılacağı belirtilen PMYO’nun bulunduğu arsa yıllardır atıl durumda.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.