7 Eylül

SORUMLU ARANIYOR!

SORUMLU ARANIYOR!
09 Ekim 2019 - 0:56

KOKUNUN SORUMLUSU BELEDİYE DEĞİL

Aydın’ın Efeler ilçesini akşam saatlerinde saran kötü koku Valilik ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni karşı karşıya getirdi.

Yayılan kötü kokuyla birlikte Aydınlıların sosyal medyadan yaptığı korku hissedilen ve tedirgin açıklamalar üzerine Aydın Valiliği resmi twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince gerekli çalışmaların yürütüldüğü ve en kısa sürede kamuoyunun bilgilendirileceği duyuruldu.

Valilik yaptığı ikinci açıklamada yayılan kokuların Zindanderesi mevkiinde bulunan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait katı atık bertaraf tesislerinin yakınlarından geldiği belirtildi.

SUÇLU YANAN PLASTİK VE İNŞAAT ATIKLARI

Valilikten gelen ikinci açıklamada, “Kıymetli Aydınlılar şehre yayılan kokuyla ilgili Çevre Şehircilik Müdürlüğü elemanlarının ön tespitine göre, Belediye Katı Atık bertaraf tesisleri yakınında yer alan Zindanderesi’nde içinde plastik malzemelerinde yer aldığı inşaat artıklarının  yakılmasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Ekiplerimiz şehrin etrafındaki diğer kirletme ihtimali olan unsurları da süratle denetlemeye devam etmekte olup ek bilgiler geldiğinde ayrıca açıklama yapılacaktır.” ifadeleri yer aldı.

BELEDİYE YALANLADI

Aydın Valiliği’nden gelen ikinci açıklamanın ardından bu kez Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama geldi ve konunun valiliğin açıkladığı şekilde olmadığı ortaya çıktı.

YANAN OT VE İNŞAAT ATIĞI ÇIKTI

Efeler’deki vatandaşlarca saat 20.15’den itibaren birçok ihbar telefonunun geldiği belirtilen yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Şehir merkezimizde vatandaşlarımızın yoğun olarak hissettiği kokuyla ilgili olarak saat 20.15’ten itibaren iletişim merkezimize birçok ihbar gelmiştir. Şikayetler üzerine İtfaiye Daire Başkanlığımızca verilen bilgiye göre kokuya sebep olacak bir yangın tespit edilmemiştir.

KOKUNUN ZİNDANDERESİ İLE İLGİSİ YOK

Saat 21.30 civarlarında Zindanderesi yakınlarında küçük bir alanda ot ve inşaat artığı tutuştuğu tespit edilmiştir. Aydın Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından anında müdahale edilmiş ve söndürülmüştür. Hissedilen gaz kokusunun Zindanderesi’nde yaşanan olayla bir ilgisi yoktur. “

ATAY’DAN SOKAK UYARISI

Konuyla ilgili olarak Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay da sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Vatandaşları kötü kokuya karşı uyaran Atay, “Zehir soluyoruz. Lütfen evlerinizden çıkmayın, bu zehirli havayı solumayın! #JeotermaleHayır” ifadelerini paylaştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.