7 Eylül

“Usulsüz bir şekilde görevden alındım”

“Usulsüz bir şekilde görevden alındım”
21 views
10 Aralık 2018 - 14:20

Görevden alınan İYİ Parti Aydın İl Başkanı Betül Akçanal, usulsüz bir şekilde görevden alındığını iddia ederek, göreve iadesi için idari mahkemeye başvuracağını belirtti. Akçanal, “Bu konudaki tüm yasal haklarımı kullanacağım” dedi.

İYİ Parti Genel Merkezi, Aydın İl Başkanlığı yapan Betül Akçanal’ı görevden almış, yerine Türk Ocakları Kuşadası Şube Başkanı Cemal Sarı’yı atamıştı. Bu gelişmeler üzerine İYİ Parti Aydın İl Teşkilatı bir kez daha karıştı. Görevden alınan Betül Akçanal, partisinin arkasında olduğunu çalışmalara devam edeceğini, göreve iadesi için de idari mahkemeye başvuruda bulunacağını bildirdi.

“KABUK DEĞİŞTİRECEK SANDIM”

İYİ Parti’nin Kurucular Kurulu’nda olduğunu ve düzeni değiştirmek, iyi insanların siyasette rol alması gerektiğini düşündüğü için İYİ Parti’de görev aldığını belirten Akçanal, “Eylül ayından il başkanı olarak atanmamı bir umut olarak gördüm. Çünkü ben MHP kökenli değilim bu kadar MHP kökenli insanın içinden benim atanmamam İYİ Parti’nin kabuk değiştirmesi olarak geldi ve benim inancımı arttırdı. Ben bu inançla yola çıktım” dedi.

Çalışma süreçlerine de değinen Akçanal bu süreçlerin zorlu geçtiğini belirtti. Akçanal, “İl yönetimini kurarken herkese kucak açmaya çalıştım. MHP’liler çekirdektir kabul ediyorum ama yanlarına Vatan Partisi’nden, CHP’den, AKP’den yüksek eğitimli insanları kattım. 17 ilçe başkanını değiştirdik, teşkilatları teker teker gezdim” diyerek çalışmalarını anlattı.

“KORAY AYDIN’IN PARMAĞI VAR”

Kendisinin görevden alındığının bir telefonla kendisine bildirildiğini söyleyen Akçanal, “Görevi Cemal Sarı’ya teslim etmem gerektiği söylendi. Devir teslime gitmedim çünkü bunun usulsüz bir şey olduğunu düşünüyorum. Sonrasında yayınlanan Cemal Sarı’nın belgelerinden devir teslimin 8 Aralık’ta yapıldığı halde atama yazısının 10 Aralık tarihli olduğunu gördüm. İşin ilginç tarafı verilen adres muayenehanemin adresi, doğru düzgün bir belge bile yok ellerinde. Ben bunun usulsüz bir atama ve devir teslim töreni olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Akçanal konuyla ilgili göreve iadesi için idari mahkemeye başvuracağını bildirerek “Bu konudaki yasal haklarımı kullanacağım” Akçanal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e inandığı için parti çalışmalarına devam edeceğini, başkanlıktan alınmasında Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın parmağının olduğunu düşündüğünü belirtti.

“YAPTIĞIM HAREKETİN ARKASINDAYIM”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile yaşanan gerginliğin görevden alınmasına neden olup olmadığı sorusuna ise Betül Akçanal, “Orada benim yaptığım davranış haklı bir davranıştı. Türk nezaketperverliği diye bir şey vardır. Ben oraya bir doktor olarak gitmedim, sade bir vatandaş olarak da gitmedim. İl Başkanı olarak ve randevulu gittim. Sonuçta uygulanan prosedür çok doğru değildi. Orada bir tepki göstermem gerekiyordu ve makamımın gerektirdiği tepkiyi gösterdim. Yaptığım hareketin arkasındayım ama bu durum etkili midir, bilemem” şeklinde cevap verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.