7 Eylül

YEREL HİZMET YEREL AYDIN

YEREL HİZMET YEREL AYDIN
5 views
06 Şubat 2019 - 12:48

Aydın’ da yerel olmayan birçok işletme var. Marketler, giyim mağazaları, tekno marketler,  fast food  ve restoranlar hepsinin genel merkezleri başka illerde ve tabi ki vergi daireleri de merkezlerinin olduğu yerlerde. Söz konusu böyle olunca kazanç ve vergide sürekli dışarıya gitmektedir.

Kazanç dışarı kaçınca da Aydın ili hep aynı yerinde sayıp, bir arpa boyu bile yol almamakta ve hatta gün geçtikçe geriye doğru emin adımlarla gitmektedir.

En işlek caddemiz olan Adnan Menderes Bulvarı üzerinde son zamanlarda o kadar çok dükkan boşaltıldı ki ilk bakışta terk edilmiş bir kovboy kasabasına düşmüş gibi hissediyor insan kendini.

Vatandaş Efeler ve diğer ilçelerde bulunan büyük merkezlerde. Ne merkezi olduğunu telaffuz etmeme gerek yok sanırım…

Eskiden ne güzel mahalle bakkalları vardı. Tanıdığımız, bildiğimiz, güvendiğimiz ve mahalle sakini olan.

Evden anahtar almadan dışarıya çıktın mı aile bireyleri anahtarı oraya bırakırlardı hiç anahtar yüzünden sokakta kalmazdık…

Alışveriş yaparken paran yetmezse sabah geçerken vereyim derdin kabul ederdi, aylık alıncaya kadar kara kaplı borç defterine yazdırırdın maaş zamanı hesabı kapatırdın.

Apartmanın altında ise bakkal amca eğer, sepete bir ip bağlayıp balkondan aşağıya liste ile gönderdiğin zaman malzemelerin listeye konup bir de yukarı bağırırdı bakkal sahibi ipi çek diye ne güzel bir samimiyet vardı.

Mahallede ne olmuş ne bitmiş yerel işletme olan bu bakkallardan öğrenilirdi. Çünkü herkesin dert ortağı olurlardı. Kim ölmüş, kim evlenmiş, kim doğmuş hepsini bilirlerdi çünkü onlar orada her şeyin muhasebesini yaparlardı kendi muhasebelerine baktıkları gibi…

Şimdi ise her şey teknolojinin bize öğrettiği gibi sanal ve yapmacık. Bırakın mahalledeki insanların birbirine güvenmesini ve ya tanımasını, şimdi aynı apartmanda oturanlar birbirini tanımayıp selam bile vermiyorlar.

Yabancılaşmamak ve güvenli güzel günlere kavuşmak için her şeyin yerelini kullanmalıyız.

Yerel market ve  mağazalardan alışveriş etmeli, yerel restoranlarda yemek yemeli, yerel gazeteler okuyup destek vermeliyiz ki,

Aydın kalkınsın, Aydın kazansın…

Aydın İlinde olmak, Aydın İlinde doğmak bir ayrıcalıktır.

“Aydın İline dışarıdan gelmekle veya hizmet etmekle Aydın’lı olunmaz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.